Dijital pazarlama, içeriğin dijital medya kanalları (web siteleri, giriş sayfaları, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar) üzerinden yaratılması ve yayılmasının yanında, bu içeriğin SEO, SEM, tıklama başına ödeme (PPC) yapılan reklam, içerik ortaklığı, sosyal, e-posta ve kısa mesaj gibi ücretli, kazanılmış ve sahibi olunan dijital kanallarda çeşitli stratejilerle tanıtılması anlamına gelir.

Dijital pazarlamanın önemi
Dijital pazarlama stratejileri pazarlamacıların hedefleri tanımlamasına, bir kitleyi hedeflemesine ve bu hedef kitleye en iyi erişen dijital bir pazarlama planını geliştirmesine yardımcı olur. Bu stratejiler, belirli bir kampanya veya programa yön verirken sonuçları değerlendirmek için çerçeve sağlar.

Günümüzde her şey dijital. Dijital pazarlama, işin neredeyse her yönüne entegre olurken şirketlerin müşterilerle iletişim kurma ve onlara değer sunma yollarını temelden değiştiriyor.

İşletmeniz giderek büyüyen küresel çevrimiçi pazarda dijital pazarlama stratejisi uygulayamıyor ve yürütemiyorsa, rekabet edebilmenizi mümkün olmayacaktır.

Dijital pazarlama stratejileri
Kanallar arası pazarlama, çok kanallı pazarlama, tüm kanallarda pazarlama gibi terimlerden hangisini tercih ederseniz edin, müşteriniz veya potansiyel müşterinizle tüm dijital kanallarda ve her cihazda etkileşim kurmanız gerekir. Gelen kutusundan sosyal ağlara ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar genelinde günümüzün tüketicileri sorunsuzca hareket ederken sizden de aynı yerlerde olmanızı, sorunsuz ve entegre bir deneyim sunmanızı bekliyorlar.

Başarılı bir kanallar arası pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olmak için en yaygın kullanılan dijital pazarlama kanallarının ayrıntılı açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz:

E-posta ile pazarlama
E-posta ile pazarlama, B2B ve B2C pazarlamacıları tarafından kullanılan, en eski ve en iyi bilinen dijital pazarlama formlarından biridir. E-posta ile pazarlama sayesinde çeşitli müşteri yolculuğu temas noktalarında müşteri verilerini toplar, potansiyel müşterilerin tercihlerini anlamak için sınıflandırır ve en nihayetinde onları e-posta liste(leri)nize ekleme izni alırsınız.

E-posta içeriği; ürün ve hizmetleriniz, şirketiniz ve etkinlikleriniz hakkındaki haberler, kişiye özel teklifler, müşteri başarı hikayeleri, örnek olay incelemelerine bağlantılar ve teknik özetler ya da iş özetleri hakkında bilgi içerebilir. E-postalarınızın hemen silinmek yerine açılmasını ve okunmasını sağlamak için değer sunmak kritik önem taşır. Kişiye özel içerik ve ilgi çekici teklifler katılımı artırmak konusunda çok işe yarar.

E-posta ile pazarlama hem sanat hem de bilimdir. E-postalarınız ve dijital varlıklarınız cazip ve ilgi çekici olmalıdır. Bununla birlikte çok sayıda e-posta göndermekle yeterince göndermemek arasında bir denge kurmak zorundasınız.

Video pazarlama
Video en güçlü dijital pazarlama kanallarından biridir. İnsanlar videoya bayılıyor. Eğlence ve araştırma için video izliyor ve paylaşıyorlar. Doğrusu, YouTube raporlarında ayda iki milyarı aşkın izleyicinin giriş yaptığı belirtiliyor. Hem B2B alıcıları hem de B2C tüketicileri satın alım kararlarını video sayesinde veriyor.

Video pazarlama marka farkındalığı oluşturur, dijital trafiği ve dönüştürme oranlarını artırır. Blog içeriğine gömülü videolar, B2B ve B2C içerik pazarlama stratejilerinin yıllardır köşe taşı konumunda.

Video paylaşmak, içeriğinizi daha fazla insanın görmesinin anahtarıdır. Bu nedenle YouTube gibi üçüncü taraf sitelerden yararlanmanız, videolarınızı web sitenizde ve sosyal medya kanallarınızda tanıtmanız gerekir. İnsanları videolarınızı paylaşmaya teşvik edin.

Videolarınız kısa ve öz olsun. İnsanlar dikkatlerini hızla kaybediyor. Bu nedenle harika içeriği ilgi çekici şekilde sunmak çok önemli.

Sosyal medyada pazarlama
Sosyal medya, belirli bir hedef kitleye ulaşmanın; müşteriler, potansiyel müşteriler ve çözüm ortaklarıyla doğrudan bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Hangi sosyal medya platformlarını kullanacağınız, kimleri hedeflemek istediğinize bağlıdır. Facebook hala dünyanın en büyük sosyal medya platformudur. Twitter B2B alıcıları arasında hala popüler. Instagram ve TikTok milenyum ve Z kuşağı tüketicileri arasında inanılmaz popülerdir. LinkedIn ise satın alma döngüsünün erken aşamalarında B2B alıcıları ile bağlantı kurmak için harika bir yer.

Her sosyal medya platformu farklı içerik türlerine sahip olsa da tümü oldukça video/resim odaklıdır. Bu nedenle içerik oluştururken bunları sosyal medya üzerinden nasıl dağıtmak istediğinizi her zaman göz önünde bulundurun ve buna göre düzenleme yapın.

Farklı platformlar ortaya çıkmaya devam edeceği için, pazarlamacılar var olan her platformdan en iyi şekilde yararlanmak için dijital pazarlama taktiklerini sürekli uyarlamalıdır. Örneğin, TikTok Eylül 2016’dan önce mevcut değildi. Bugün ise LinkedIn, Twitter, Pinterest ve Snapchat’ten daha fazla aktif kullanıcıya sahip.

Kısa mesajlar (SMS ve MMS)
E-posta ile pazarlama faaliyetlerinin yanında kısa mesaj, müşterilere ulaşmanın en doğrudan yoludur. Ama sosyal medyada olduğu gibi mesajlar kısa ve öz olursa etkili hale gelir. Pazarlama ekipleri, yalnızca metin içeren kısa mesaj hizmetlerinden (SMS) veya video ve gif içerebilen multimedya mesajlarından (MMS) yararlanabilir.

İçerik pazarlama
İçerik pazarlama mesajınızı sunarken, farklı potansiyel müşteri ve müşterilere kişiye özel şekillerde seslenmenize olanak tanır. İçeriğiniz ne kadar kişiye özel hale gelirse o kadar ilgi çekici olur, insanları cezbeder ve dikkatlerini vermelerini sağlar. Ancak, içeriğiniz hedef kitlenizin amaç ve ilgi alanı ile uyumlu olmalıdır. Etkileşim ve dönüştürme için değer sunmalıdır.

E-posta metinleri, giriş sayfaları, bilgi görselleri, e-kitaplar, iş özetleri, banner reklamlar, videolar, metin mesajları, reklamlar, haber bültenleri, basın bültenleri, makaleler, bloglar ve dijital posta kartları gibi içerikler kullanabilirsiniz. İçerik farklı kanallarda kullanılabilir (ve kullanılması gerekir), ancak tüm içeriklerinizde tutarlı bir ton ve mesaj olmalıdır.

SEO ve PPC (veya SEM)
İyi bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisi, web sitesi içeriğini (bağlama sayfaları, bloglar vb.) optimize eder. Böylece, arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda ve daha sık görülür, içeriğinize trafik artışı sağlanır. İyi SEO sonuçları, anahtar sözcük ve sayfa optimizasyonuna bağlıdır. Web içeriğinizde iyi araştırılmış anahtar sözcükler ve uzun formda anahtar sözcükler (3 ve daha fazla sözcükten oluşan ifadeler) kullanmak SEO’nuzu daha iyi hale getirir, trafik ve dönüştürme konusunda daha yüksek sonuçlar sağlar. Yüksek itibarlı üçüncü taraf sayfalardan organik bağlantılar almak da sayfa sırasını yükseltmenin ve potansiyel müşterileri içeriğinize yönlendirmenin bir diğer yoludur.

Tıklama başına ödemeli (PPC) reklamlarda belirli bir bağlantıya gelen her tıklama için ödeme yapılır. Arama motorları ve çoğu sosyal medya sitesi PPC fırsatları sunar. PPC reklamlar hedeflenen müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerin içerik akışlarında görüntülenir.

Arama motoru pazarlama (SEM), büyük etki yaratabilen bir PPC reklam türüdür. Belirli anahtar sözcükleri arayan ziyaretçilere avantajlı bir sayfa konumunda pazarlama mesajları (metin) ve bağlantı göstermesi için arama motoruna ödeme yaparsınız.

Web sitesi tasarımı ve pazarlama
Web siteniz, genellikle potansiyel müşterilerin şirketiniz ve markanızla iletişim kurduğu ilk temas noktalarıdır. Harika bir web tasarımı, tüm dijital varlıkları tutarlı marka çalışmasıyla tanıtabilir. Ayrıca web sitenizi arama motorlarıyla daha uyumlu hale getirmeli, harika bir kullanıcı deneyimi sunmalı ve dönüştürme oranını (daha fazla tıklama, kaydolma, vb.) artırmalıdır.

Görüntülü reklamcılık
Pazarlamacılar, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için üçüncü taraf sitelerde ilgi çekici reklamlar gösterebilir. Banner’lar, kenar çubuğu kutuları, video reklamlar ve web sitelerinizden ya da giriş sayfalarınızdan birine bağlantı sağlayan etkileşimli reklamlar bu amaçla kullanılabilir.

Satış ortaklı pazarlama
Birçok blog yazarı, ve ünlü sosyal medya kullanıcısı, farklı ürün ve hizmetleri tanıtmak için blog ve sosyal medya hesaplarını kullandıkları için satış ortaklı pazarlamacıdır. Bu, performansa dayalı bir pazarlama türüdür. Satış ortaklı pazarlamacılar belirli ürünleri tanıtmak karşılığında komisyon kazanır. Daha fazla ziyaretçi ve müşteri getiren satış ortağı, daha çok para kazanır.

Reklamcılık
Geleneksel reklamcılık medyası son birkaç yılda deprem niteliğinde dönüşümler geçirdi. Teknoloji; Netflix, Hulu, YouTube ve diğer TV platformlarında daha hedefe yönelik medya satın alımlarını mümkün kıldı. Ancak, giderek artan diğer eğlence seçeneklerine rağmen TV kanallarını ve radyoları yok saymayın çünkü insanlar TV kanallarını hala izliyor ve radyoları hala dinliyorlar.