Bulut bilişim, veri depolama, işlem gücü, yazılım gibi bilişim kaynaklarının internet üzerinden istenildiği zaman ve istenildiği kadar kullanılmasına imkan sağlayan, kullandıkça öde sistemiyle çalışan sistemin genel adıdır.

Günümüzün en değerli kaynaklarından olan verileri, belirli bir alana sığdırmak zor. Hatta giderek artan veri kullanım oranı sebebiyle harici diskler dışında tüm dosyalarımızı aynı yerde saklamak imkansız bir hal aldı denilebilir. Galerimizdeki binlerce fotoğrafı, indirilen müzikleri ya da podcastleri, yazıları ve e-kitapları bir arada tutma isteğimiz, teknolojik cihazların belleklerini zorluyor. Tam bu noktada her türlü dosyayı uzak bir sunucuya kaydedip, internetin olduğu her yerden erişim imkanı tanıyan bulut bilişim teknolojisi devreye giriyor.

Bulut teknolojisi firmaları tarafından sağlanan hizmetler

  • Hizmet olarak altyapı :Bilişim sistemlerinin kiralanabilen depolama, sunucular ve ağ gibi temellerini oluşturur. Bulut bilişim hizmetlerinin en temel seviyesidir. İşletmeler, IaaS hizmetlerini özellikle web sitesi barındırma, büyük veri analizi gibi ölçeklendirme gerektiren süreçleri için kullanıyor.
  • Hizmet olarak platform: Bulut bilişim hizmetlerinin bir üst seviyesidir. Firmalar, IaaS olarak sınıflandırılan depolama, sanal sunucular v.b. gibi hizmetlerin yanı sıra işletim sistemleri, veri yönetim sistemleri, yazılım geliştirme araçları gibi çözümleri de kiralayabiliyor.
  • Hizmet olarak yazılım:SaaS hacim olarak da tüm bulut işlem büyüklüğünün 2/3’üne sahip. SaaS ile yazılımı kiralayan son kullanıcı olan firma ya da kişi uygulamaya web tarayıcısı ile bağlanıyor. Kullanıcının, uygulamayı çalıştırdığında arkada çalışan veri yönetim sistemi gibi konularla ilgili herhangi bir bilgi sahibi olması gerekmiyor. Örneğin; web tarayıcısı üzerinden kullandığınız mail hesabınız gibi pek çok uygulama aslında birer SaaS hizmetidir.